Dermoskopi

Dermoskopi cilt yüzeyinin detaylı olarak incelenmesi işlemidir. Derinin üst kısmındaki oluşumların iyice incelenmesi görünmeyenlerini de görme çabası içerisinde mikroskobik olarak bakılması işlemidir.

Dermoskopi çoğunlukla ciltteki lekeler et benleri yağ bezeleri gibi oluşumları inceleyip bunların ne olduğu konusunu anlayıp bir tanı koymak için kullanılan dermatolijik muayene usulleri arasında yer alır.

Özellikle cilt yüzeyinde oluşan koyu ya da açık renkli lekeleri nohut ya da mercimek gibi çıkıntılı yapıların ne olduğunu anlamak bir teşhis  koymak için olan bu işlemi dermoskopi yöntemi ile yapıyor.  Cilt lekeleri ve sonradan meydana gelen oluşumları incelendiğinde kişiler bu yöntem sayesinde kendileri ile alakalı farkındalıkla geliştirmektedir. Nasıl mı? Dermoskopi ile nasıl ki kişilerin bir takım hastalıklarının erken tanısı yapılabilmekte ise bazen sonradan ciltlerinde olusan lekelerin zararsız  olduğunu öğrenerek de içleri rahat etmektedir.


Dermoskopi nin Uygulama Kriterleri
 Dermoskopi işlemi için mutlaka tecrübe sahibi bir uzman tarafından işlem yapılır ise çok daha kolay ve pratik olur. Dermoskopi yöntemini alanında uzman bir kişi uyguladığında oluşumların ne olduğunu daha çabuk anlar teşhisi koyma süresi daha hızlanır, sorunun  ne olduğunu anlamak daha çabuk olur. 
 Dermoskopi işleminin iyi ve sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için en yüksek kalitede büyütücü etkili bir merceğe ihtiyaç vardır. Bu özellikteki bir merceğin yanınsıra da oldukça güçlü bir ışık sisteminin olması asgari ölçüde gereklidir. 
Tüm bunlar kullanılarak cilt yapısi ile dokunun mercekle olabildiğince  büyütülerek sorunlu bölge incelenebilir sorun ya da oluşumu ne okduğu konusunda hatasız teşhisler konulabilir. Dermiskopi için yapılan bir çok düzenek bir çok tanı cihazı yapılmıştır. Hatta bazı cihazlar ile deri altının da görülebildiği gibi büyütülerek bakılan bölgenin anlık fotoğrafını almak da mümkündür. 


Dermoskopi Uygulamasının  Faydalarını Inceleyelim
Dermoskopi uygulamasının yapılmasına yardımcı olan bu aletlerden bir kombin oluşturulup uygun bilgisayar yazılımları ara yüzler ile kişilerin sorunlarina yönelik konulan tanilqrdan oluşan dokümanlar sayesinde emsal teşkil edecek belgeler arşivi yapılabilir. Tanı koyma ve tedavi sürecinde benlerde bezelerde ya da lekelerde değişim büyüme küçülme öncekilere bakarak bir değişiklik olup olmadığı dermoskopi sayesinde anlaşılabilir tedavinin seyrinde bu oldukça etkili olabilir.

 


service
figure
figure