Rinoplasti Ameliyatı Nedir?

Burun hayati bir fonksiyonel öneme sahiptir. Nefes aldığımız havayı nemlendirmek ve filtrelemek için kullanılır. Buna ek olarak, tüm sinüsler burun boşluğuna akar. Bu nedenle, rahat nefes alabilmek için burun fonksiyonunu korumak ve onarmak önemlidir.

Genellikle, iyi gözüken bir burun için iyi nefes aldığını söylemek mümkündür. Elbette işlev ve görünüm beraber hareket etmektedir. Burun, öne çıkmamalı, ancak diğer yüz özellikleriyle dengeli olmalıdır. Burunda bir kambur varsa, burnun düzgün şekilde sıfırlanabilmesi için ele alınması gerekir. Burnun zaman içerisinde dengeli olması için, aynı zamanda daha doğal ve işlevsel bir görünüm elde etmek için iyi bir desteğe sahip olmalıdır. Çoğu zaman, rinoplasti ameliyatı için gerekli olan olan herhangi bir kıkırdağı septumdan temin etmek mümkündür. Bu yeterli olmazsa, kulak arkasından ya da kaburgadan yararlanmak da mümkündür.

Rinoplasti ameliyatı, kapalı veya açık yöntemler uygulanarak gerçekleştirilebilir. Kapalı rinoplasti ameliyatında tüm insizyon burun içinde olur. Açık rinoplasti ameliyatında ise burun delikleri arasındaki kolumnada küçük bir kesi bulunur. Kapalı rinoplasti daha çok küçük sorunlar için kullanılmaktadır. Açık rinoplasti burun içinin görülmesi gerektiği daha detaylı ameliyatlar için kullanılmaktadır. Kapalı rinoplasti sonrasında daha az şişme oluşur ve hasta kısa sürede iyileşir. Açık rinoplasti ameliyatının dezavantajı, bir yıla kadar sürebilen uzun süreli şişliktir.

Unutulmamalıdır ki, herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, küçük bir hasta yüzdesinde revizyon ihtiyacı olabilir. Şişkinlik tam olarak iyileşene kadar revizyon rinoplasti için 1 sene kadar beklenmesi gerekmektedir.

service
figure
figure