Rinoplasti burun dış görünümündeki şekil bozukluklarını düzeltmek için biz KBB doktorlarının oldukça sık yaptığı bir operasyondur. Ancak bazen hastalarımız kendilerini operasyonu için hazır hissetmeyebiliyorlar. Böyle bir durumda hastalarımıza burundaki şekil bozukluklarını giderebilecek farklı altrenatifler sunabilmekteyiz.

Bunlar;

  • 1- Hyaluronik asit (HA) dolgular
  • 2- Akıllı Dolgu (Polikaprolakaton)
  • 3- İp askı uygulaması
  • 4- Nörotoksin uygulaması şeklindedir.

Bu işlemler tek başına yapılabileceği gibi bazen birlikte de uygulanabilir. Örneğin ip askıyla yaptığımız bir burun sırtı düzeltme işini daha kusursuz hale getirmek için dolgu uygulaması ile birlikte yapabilmekteyiz.

Tip düşüklüğünü daha etkin tedavi edebilmek için dolgu ve ip uygulamasıyla birlikte burun ucunu özellikle gülerken aşşağı doğru çeken kası nörotoksin ile inhibe edebilmekteyiz.

Ameliyatsız Rinoplasti Her Buruna Yapılabilir mi?

Ameliyatsız rinoplasti aşırı kemerli, kalın ciltli, burun kemik yapısı çok geniş hastalarda istenen sonucu vermeyebilir. Bu gibi durumlarda rinoplasti en iyi seçenek olabilir. Ancak bazen ameliyat kararı veren kadar burunlarında küçük de olsa bir düzelme isteyen hastalarımıza beklentileri yüksek olmamak koşuluyla uygulama yapabilmekteyiz.

ameliyatsiz-rinoplasti

ameliyatsiz-rinoplasti-ne-kadar-surer

Ameliyatsız Rinoplasti Ne Kadar Sürede Yapılır ve Etkinliği Ne Kadar Sürer?

Ameliyatsız rinoplasti klinik şartlarında topical anestezi ile yaklaşık 20-30 dk da yapılabilecek bir işlemdir. Kişi işlemden sonra rahatlıkla günlük hayatına devam edebilir.

Ameliyatsız rinoplasti yapılırken kullanılan dolgu ve ipler vücutla uyumlu ve zamanla eriyebilen maddelerdir. Bu nedenle işlem ameliyat olmayı düşünmeyen hastalar için 12-18 ay içinde tekrlanmasını öneriyoruz. Her tekrardan sonra bu süre uzamakta etki daha kalıcı olmaktadır.

Ameliyatsız Rinoplasti Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • İşlemden sonra yaklaşık 3-4 gün sauna hamam gibi sıcak yerlerde bulunmayın.
  • Yüksek faktörlü güneş kremleri kullanın,
  • Burnunuza masaj yapmayın,
  • Evinizde evcil hayvan varsa 2-3 gün enfeksiyon riski açısından çok yakın olmayın.
  • Burnunuzun üstüne yatmayın
  • Burnunuzu travmalardan koruyun

Önemli Not: Rinoplasti ameliyatı olmaya karar verdiğinizde doktorunuza  daha önce yapılan işlemler hakkında mutlaka bilgi verin. Bu ameliyatınızın doğru şekilde planlanması için oldukça önemlidir.

Burun dolgusu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dolgu Uygulamaları

Genellikle yüzdeki ince ve derin kırışıklıkların giderilmesi ve yaşa bağlı hacim kaybının ortadan kaldırılması için yapılan hyaluronic asit uygulamasıdır. Hyaluronik asit vucuttta bulunan cilde canlı ve genç bir görünüm veren doğal bir maddedir....

Ne Aramıştınız?